Uczniowie klasy V podczas lekcji języka polskiego przenieśli się do czasów starożytnych. Było to możliwe dzięki wcieleniu się w rolę wybranego boga greckiego.
Zadanie uczniów polegało na przygotowaniu stroju i rekwizytów charakteryzujących wybranego przez siebie boga. Następnie uczniowie dokonali autoprezantacji.
W role poszczególnych bogów wcielili się następujący uczniowie: Grzegorz Napora (Zeus), Julia Miecznikowska i Klaudia Kokoszczyk (Hera), Aleksandra Kosela (Demeter), Paulina Radecka i Ksenia Kokoszczyk (Afrodyta), Katarzyna Sznajder (Artemida), Wiktoria Wrzalik (Atena), Jakub Koza (Hefajstos), Hubert Mucha (Hades), Jakub Postawa (Ares).
Grecy wierzyli, że górę Olimp zamieszkują bogowie, z których każdy opiekuje się inną dziedziną sztuki. Darzyli bóstwa szacunkiem, modlili się do nich i skladali im ofiary. Jednocześnie uwielbiali opowieści o burzliwym życiu i nie zawsze pięknych postępkach mieszkańców Olimpu. Bogowie byli wszechmocni i nieśmiertelni, ale mieli wady, popełniali błędy i ulegali uczuciom, podobnie jak zwykli ludzie. Każdego boga przedstawiano z charakterystycznym dla niego atrybutem.
Galeria zdjęć: Z wizytą na Olimpie
Aktualności
Z wizytą na Olimpie
05.04.2019
Spotkanie autorskie z Elżbietą Stępień
01.04.2019Gminna Biblioteka Publiczna oraz biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie informuje o spotkaniu autorskim, które odbędzie się 2 kwietnia br. o godz. 1100 na sali gimnastycznej w SP w Kruszynie.
Gościem spotkania będzie Elżbieta Stępień, autorka książek i tomików poezji, laureatka wielu konkursów prozatorskich i poetyckich. Kwietniowe spotkanie będzie tematyką nawiązywało do obchodzonego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Podczas spotkania słuchacze będą mogli zapoznać się z najnowszą książką Elżbiety Stępień dedykowaną najmłodszym Czytelnikom pt. „Wszystko się może zdarzyć”. Książkę tę można po spotkaniu zakupić w cena 25,-zł.
Na spotkaniu również będą mile widziani rodzice!
Konkurs plastyczny „Barwy Nadziei”
01.04.2019Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym pt. Barwy Nadziei.
Zachęcamy do wykonania pracy w formacie kwadratu, która może być oglądana z każdej strony. Poprzez zabawę kolorami, nie tylko odcieniami zieleni, nieśmy radość i przekazujmy pozytywne uczucia, bez ukazywania cierpienia i chorób. Prace muszą zawierać elementy realistyczne (np. postacie lub rośliny itp.), nie mogą to być abstrakcje!
W tej edycji konkursu proponujemy malarstwo, rysunek lub grafikę. Techniki mogą łączyć się ze sobą.
Więcej informacji w zakładce Konkursy 2018/2019
MARSZ NADZIEI
01.04.2019Częstochowa, 05 kwietnia 2019r - początek na Placu Daszyńskiego w Częstochowie
Zapraszamy do udziału w MARSZU NADZIEI, którego celem jest zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom.
Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową.
Konkurs na najlepiej przebraną szkołę/grupę! Ogłoszenie wyników konkursu na finale Pola Nadziei Serdecznie zachęcamy do przebrań w kolorze żółtym oraz zielonym.
W programie marszu:
od godz. 10.30 – zbiórka uczestników, na Placu Daszyńskiego
- zdjęcia przebranych szkół/ grup do konkursu – „Najlepiej przebrana szkoła/grupa"
- okolicznościowe przemówienia;
ok. godz.11.00 - wymarsz uczestników przy akompaniamencie orkiestry (przemarsz III Aleją NMP; uczestnicy niosąc kwiaty żonkili, przypinki żonkila na ubraniach, balony w kolorze żółtym, plansze z hasłami o nadziei);
ok godz. 11.20 Plac Biegańskiego
ok. godz. 12.00 – zakończenie marszu na błoniach Jasnej Góry (modlitwa za chore dzieci i dorosłych będących pod opieką Hospicjum).
Uwaga!!
Kolory Marszu Nadziei to zielony i żółty. Zaakcentujmy naszą solidarność z osobami chorymi i cierpiącymi niosąc podczas marszu balony oraz samodzielnie wykonane papierowe kwiaty, plakaty tematyczne, nakrycia głowy itp.,
Proponujemy w grupach klasowych i przedszkolnych przygotować przebrania w postaci stroju nawiązującego do idei Kampanii
Zgłoszenia grup uczestników poprzez SMS na nr telefonu:
508-329-202, 514-600-204lub e-mail: kontakt@hospicjum-czestochowa.pl
____________________________________________________________________
Stowarzyszanie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej
42-202 Częstochowa, ul. Krakowska 45a
tel./fax: 34 360-54-91, tel. 508-329-202
e-mail: kontak@hospicjum-czestochowa.pl; www.hospicjum-czestochowa
Powiatowy Konkurs Czytelniczy J.R.R.Tolkien ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem”
04.04.2019,,Czar Tolkiena nie przemija,
roztaczany jest na kolejne pokolenia”
prof. Józef DoboszWe wtorek 26 marca w Szkole Podstawowej w Kłomnicach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy , poświęcony literaturze fantasy. Fani Bilba Bagginsa , czarodzieja Gandalfa i smoka Smauga mieli okazję wyruszyć w czytelniczą podróż. Uczestnicy, czyli uczniowie klas VI-VIII oraz III gimnazjum, musieli wykazać się szczegółową znajomością życia i twórczości autora - J.R.R.Tolkiena, treści książki ,,Hobbit” oraz związków frazeologicznych ze słowami: ,,przygoda, wędrówka, podróż”.
Naszą szkołę reprezentowali uczennica kl.III gimnazjum- Kamila Kluska i uczeń kl. VIII – Kamil Wolniaczyk, który zajął III miejsce i otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową. Serdecznie gratulujemy Kamilowi pasji czytania oraz kolejnego sukcesu literackiego i dziękujemy , że chętnie i z dużym zaangażowaniem reprezentuje szkołę w konkursach przedmiotowych z języka polskiego.
,,Bezpiecznie na wsi mamy: maszyna pracuje a dziecko obserwuje"
01.04.2019W piątek 22. 03.2019r. odwiedził naszą szkołę pracownik KRUS Częstochowa celem promowania pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich oraz szerzenia wiedzy o higienie i bezpieczeństwie pracy rolniczej. Przedstawicielka KRUS ukazała dzieciom szereg zagrożeń związanych z maszynami rolniczymi, niezabezpieczonymi zbiornikami, środkami ochrony roślin, zwierzętami hodowlanymi itp. Pani przekazała informacje na temat konkursu organizowanego przez KRUS. Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców wsi oraz upowszechnianie wiedzy o zasadach bhp w gospodarstwie rolnym, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci.
Konkurs będzie przebiegał pod hasłem ,,Bezpiecznie na wsi mamy: maszyna pracuje a dziecko obserwuje". Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy 0-III, IV-VIII. Zadaniem konkursowym jest wykonanie w dowolnej technice prac plastycznych w formacie A3 na temat zapobiegania wypadkom związanym z obecnością w gospodarstwie rolnym maszyn i urządzeń rolniczych.
Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Trening czyni mistrza
01.04.2019Od dwunastu lat uczniowie naszej gminy mają możliwość uczestnictwa w obozach sportowych organizowanych w Centralnych Ośrodkach Sportu. Tego typu wyjazdy zostały zainicjowane przez Pana Marka Smolińskiego- nauczyciela wychowania fizycznego i cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży naszej gminy. Centralny Ośrodek Sportu (COS) jest podmiotem wyspecjalizowanym w szkoleniu sportowym kadry olimpijskiej i narodowej, zarówno seniorów, jak i juniorów. Posiada sześć Ośrodków Przygotowań Olimpijskich: w Spale, Władysławowie, Giżycku, Wałczu, Szczyrku i Zakopanem.
W przeciągu dziesięciu lat nasi młodzi sportowcy odwiedzili wszystkie wyżej wymienione ośrodki, niektóre z nich nawet kilkakrotnie.Podstawowym zadaniem COS jest zapewnienie warunków dla szkolenia sportowego prowadzonego przez polskie związki sportowe i inne podmioty zajmujące się kulturą fizyczną, w tym przede wszystkim do tworzenia warunków odpowiednich dla przygotowywania kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata.
Pobyt naszych uczniów w Centralnych Ośrodkach Sportu jest zatem dla nas niezmiernym zaszczytem, a jednocześnie wyzwaniem.
W tym roku obóz sportowy został zorganizowany w Wałczu. Wałcz- to wspaniałe bukowe lasy, świeże powietrze, czyste i przepięknie położone jezioro, wymarzone miejsce do wypoczynku i uprawiania sportu, zarówno amatorskiego, jak i zawodowego. Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu charakteryzuje się unikalnym położeniem obiektów oraz wyjątkowymi uwarunkowaniami geograficzno-historycznymi. W skład infrastruktury ośrodka wchodzą: hale sportowe, pływalnia, siłownie, stadion lekkoatletyczny, boisko do gry w hokeja na trawie.
Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli: Marka Smolińskiego, Marcina Woldona, Justyny Milejskiej-Cień i Anety Majcherek mogli doskonalić swoje umiejętności sportowe w profesjonalnie wyposażonych obiektach. Zajęcia odbywały się w hali sportowej, siłowni oraz na pływalni.
Myślę, że wszyscy uczestnicy wyjazdu mile wspominają spędzony czas. Była to doskonała forma aktywnego wypoczynku, która z pewnością dostarczyła uczniom siły witalnej na II semestr nauki, a zdobyte tam umiejętności sportowe na pewno zaowocują w przyszłości.
Galeria zdjęć: Obóz sportowy - Wałcz 2019
Pierwszy Dzień Wiosny
26.03.2019W ramach obchodów pierwszego dnia wiosny nauczyciele L. Żmudzińska, A. Kolaczkowska i M. Smoliński zorganizowali dla klas 2,4 i 5 grę terenową. Zabawa polegała na odnajdywaniu ukrytych wcześniej zadań i ich wykonaniu. Uczniowie mieli między innymi odnaleźć ukryte tulipany, zaśpiewać piosenkę, wymyślić rymowankę o wiośnie , znaleźć strusie jajo i się nim zaopiekować. Na koniec każdy otrzymał słodką niespodziankę oraz miał okazję "złapać" i "puścić" wielką bańkę mydlaną. Było wesoło, radośnie i głośno. Zima została pożegnana, a wiosna zawitała do naszej szkoły.
Galeria zdjęć: Pierwszy Dzień Wiosny
Konsultacje
25.03.2019
Kangur matematyczny 2019
26.03.2019W czwartek 21 marca uczniowie naszej szkoły przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Uczniowie przystępowali do konkursu w kategoriach: Żaczek (klasa 2), Maluch (klasy 3 i 4), Benjamin (klasy 5 i 6) i Kadet (klasy 7 i 8).
Konkursowi patronują Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Targi edukacyjne ,,Zawodowiec” w Częstochowie
20.03.2019Uczniowie klasy VIII i III gimnazjum wzięli udział w Targach Edukacyjnych ,,Zawodowiec” w Częstochowie, które odbyły się 14 marca w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej . Była to promocja przede wszystkim kształcenia zawodowego i technicznego, więc prezentowały się miejskie szkoły tego typu. Atrakcji nie brakowało: pokazy tańca, musztry, sztuk walki oraz występy zespołów muzycznych, a przy okazji wizyta u fryzjera i poczęstunek w kawiarence ,,gastronomika”. Na amatorów kosmicznych podróży czekał łazik marsjański , skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Na rynku pracy brakuje fachowców , np. drukarzy, krawcowych czy dekarzy, więc każdy z nich znajdzie dobrą pracę i odpowiednie wynagrodzenie.
Szkolenie z projektu "Dzieciaki do rakiet
14.03.2019W ramach programu "Dzieciaki do rakiet" udział w szkoleniu wzięły panie Aleksandra Kołaczkowska i Lena Żmudzińska oraz panowie Karol Drożdż i Marek Smoliński.Szkolenie miało formę teoretyczno – praktyczną. Przeprowadzone zostało przez profesjonalnych trenerów i instruktorów gry w tenisa,a przede wszystkim nauczycieli, którzy na co dzień pracują z dziećmi w różnym wieku.Nauczyciele zapoznali się z różnymi rodzajami gier i zabaw tenisowych, które mają za zadanie oswoić dzieci z piłką, rakietą i najprostszymi zasadami gry w tenisa.
Zdobyta wiedza i doświadczenie pomogą nauczycielom w pracy z uczniami i na pewno uatrakcyjnią prowadzone przez nich zajęcia.
Celem programu "Dzieciaki do rakiet" było rozpowszechnienie nauki gry w tenisa wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej oraz wprowadzenie elementu gry w tenisa do zajęć z uczniami.
TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
03.04.2019W piątek 1 marca odbyła się uroczysta akademia , podsumowująca szkolne działania w ramach Tygodnia Języka Ojczystego, przygotowane przez panie Ewę Łęgowik i Renatę Dryjkę. A działo się dużo …. Już idąc po Neonowych Schodach Językowych , każdy mógł sprawdzić , jak poprawnie napisać słowa ,,wziąć” lub ,,włączyć” . Na lekcjach j.polskiego chętni uczniowie starannie kaligrafowali fragmenty utworów literackich, a potem brali udział w ,,Bieganym dyktandzie”. Najmłodsi rysowali ilustrację do wierszy polskich poetów, a starsi projektowali plakaty na temat wulgaryzmów. Wspólne artystyczne występy były poświęcone historii języka polskiego. Uczniowie recytowali patriotyczne wiersze oraz zaśpiewali ,,Kocham Cię, Polsko!”, a wszystko w ramach akcji ,,Język polski- dodaj do ulubionych” , bo warto poprawnie posługiwać się ojczystym językiem. Akademię zakończyła parada bohaterów literackich, za których przebrali się uczniowie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Oto wyniki konkursów, w których brali udział uczniowie klas I-VIII oraz gimnazjum:
1.Konkurs na plakat pod hasłem ,,Stop wulgaryzmom” wygrała klasa VII (nagroda to ,,dzień bez pytania”)
2.Konkurs Ładnego Pisania o Złoty Długopis :
Kategoria klasy IV-VI
III miejsce – uczennica kl.VI – Aleksandra Postawa
II miejsce- uczennica kl. IV – Natalia Postawa
I miejsce i Złoty Długopis- uczennica kl. VI - Kinga Drogosz
Kategoria klasy VII-VIII,III gimnazjum
III miejsce – uczennica kl.VIII– Kalina Stajszczak
II miejsce – uczennica kl.VIII – Marzena Żurek
I miejsce i Złoty Długopis – uczennica kl. VII – Julia Musiał
3.Konkurs Pięknego Czytania:
Kategoria klasy I-II :
III miejsce – uczeń kl.II - Mateusz Siwy
II miejsce – uczennica kl.II - Amelia Rak
I miejsce – uczeń kl.II – Oliwier Kuś
Kategoria klasy IV-V:
III miejsce – uczennica kl.IV- Blanka Łuczak
II miejsce- uczennica kl.V – Aleksandra Kosela
I miejsce – uczeń kl.IV – Seweryn Tarnowski
Kategoria klasy VI- III gimnazjum
III miejsce – uczeń kl. VII – Jakub Krok
II miejsce- uczennica kl. VI - Aleksandra Postawa
I miejsce- uczeń klasy III gimnazjum- Michał Renszmid
4. Konkurs plastyczny na ilustrację do utworu poetyckiego dla uczniów klas I-II:
III miejsce – uczeń kl.II - Mateusz Siwy
II miejsce- uczennica kl.II - Karolina Tutaj
I miejsce – uczennica kl.II - Eryk Kręciwilk
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu sukcesów , a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w tej akcji !
Galeria zdjęć: TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Życzenia z okazji Dnia Kobiet
08.03.2019
Radości, miłości, przyjemności,
małych odległości, przydatnych umiejętności,
skuteczności, wydajności, wszelkiej pomyślności
w Dniu Kobiet życzy Samorząd Uczniowski
Rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej szkoły 24–29.03.2019 r.
06.03.201924.03. III Niedziela Wielkiego Postu - Uroczyste rozpoczęcie Odnowienia Misji Św. Hymn do Ducha Św.
09.00 Msza Św. z nauką misyjną
11.00 Msza Św. z nauką misyjną
15.00 Msza Św. z nauką misyjną
16.30 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (uczestniczą głównie uczniowie szkoły i kandydaci do bierzmowania wszystkich roczników)
25.03. Poniedziałek – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
10.30 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 1 do 5)
12.00 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 6 do 8; 3 Gi-m)
18.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem błogosławienia małych dzieci
19.15 Spotkanie misyjne dla młodzieży (kandydaci do bierzmowania wszystkich roczników)
26.03.Wtorek – dzień spowiedzi
09.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem dla osób chorych i starszych
10.30 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 1 do 5)
12.00 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 6 do 8; 3 Gi-m)
18.00 Msza Św. i nabożeństwo przebłagalne
27.03. Środa
09.00 Msza Św. z nauką i modlitwy za zmarłych
10.30 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 1 do 5)
12.00 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 6 do 8; 3 Gi-m)
18.00 Msza Św. z nauką stanową dla małżonków i rodziców
19.15 (Msza Św.) z nauką dla młodzieży (kandydaci do bierzmowania wszystkich roczników)
28.03. Czwartek - Dzień Wyznania Wiary
09.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem wyznania wiary
16.30 Msza Św. z nauką i nabożeństwem wyznania wiary
18.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem wyznania wiary (kandydaci do bierzmowania wszystkich roczników)
29.03. Piątek – Dzień Błogosławienia Rodzin. Zakończenie Odnowienia Misji Św.09.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem błogosławienia rodzin
16.30 Msza Św. z nauką i nabożeństwem błogosławienia rodzin
17.30 Droga Krzyżowa
18.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem błogosławienia rodzin
Odwiedziny chorych w domach: czwartek od godz. 11.00
Euroweek – lekcja jak niezapomniana przygoda
06.03.2019Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obozie językowym Euroweek. Zajęcia odbywały się w malowniczo położonej górskiej miejscowości na Ziemi Kłodzkiej, Długopolu Zdrój w Ośrodku Wczasowym „ALEKSANDER”. Uczniowie brali udział w całodziennych zajęciach prowadzonych w języku angielskim z przerwą na posiłek i krótki odpoczynek.
Uczestnicy spotkania o obozie;
Wiktoria; „Dla mnie Euroweek był wspaniałym przeżyciem, cieszę się, że tam pojechałam. Było wiele zabawy i dużo różnych, śmiesznych zadań,… było to dla mnie niezapomniane przeżycie”
Kamil; „Na Euroweeku bardzo mi się podobało, poznałem ciekawych ludzi z różnych krajów. Byłem zaskoczony tym, w jak ciekawy sposób były prowadzone zajęcia. Nie było czasu na nudę. Jeśli będzie możliwość, na pewno pojadę jeszcze raz”
Roksana; „Euroweek był niesamowitą przygodą, mieliśmy bardzo dużo zajęć związanych z językiem angielskim. Nauczyciele byli radośni i pełni energii. Zaprzyjaźniłam się z uczestnikami z innych szkół, nigdy nie zapomnę tych czterech wspólnie spędzonych z nimi dni”
Janek; „Na wycieczce było bardzo fajnie, poznałem dużo ludzi, kultur, owoców (!) i słówek”
Wiktoria i Beata; „Na Euroweeku było super, dużo fajnych zabaw, mili ludzie. Polecamy innym taki wyjazd, ponieważ jest tam świetna zabawa i przede wszystkim ciekawa nauka języka angielskiego i niemieckiego”
Zuzanna; „…zaprzyjaźniłam się z wieloma osobami z innych szkół, ciężko nam było się na koniec rozstać, zajęcia były fajne, nigdy się nie nudziliśmy”
Miłosz; „Bardzo podobała mi się wycieczka, ponieważ poznałem wiele ciekawych ludzi, podszkoliłem się w języku angielskim, poznałem słowa również w innych językach i nauczyłem się wiele tańców narodowych. Bardzo polecam!”
Kolejny wyjazd na Euroweek dla uczniów naszej szkoły odbędzie się w dniach 1 – 5 października 2019 roku, zapisy u pani Katarzyny Pochwat.
Zapraszam również na film z minionego Euroweeku. Montaż i oprawę wykonał Mateusz Czopik.
WYBIERAM ZAWÓD DLA SIEBIE
14.03.2019Informujemy, że w zakładce DORADZTWO ZAWODOWE na naszej stronie znajduje się link do informatora o szkolnictwie branżowym na terenie Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego na rok szkolny 2019/2020.
Projekt został przygotowany przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie z inicjatywy i przy wsparciu Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz we współpracy ze szkołami prowadzącymi kształcenie w zawodach.
Wyszukiwarka skierowana jest do uczniów planujących własną edukację w technikach i branżowych szkołach I stopnia oraz do rodziców wspierających ich w wyborze kierunku kształcenia.
Zachęcamy do korzystania z jej zasobów.
X Międzygminny Konkurs ,,Mam wybór”
27.02.2019Nasi uczniowie z kl.IV-VI reprezentowali szkołę w Konkursie Czytelniczym, zorganizowanym w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Lgocie Małej, gdzie musieli wykazać się szczegółową znajomością treści trzech książek :,,Skrzynia Władcy Piorunów” M.Kozioła , ,,Pierścień i róża” W.M.Thackeraya oraz ,,Bracia Lwie Serce” A.Lindgren. Poza tym zaprezentowali swoje wiadomości z zakresu tematyki uzależnień w ramach propagowania zdrowego i odpowiedzialnego trybu życia. Uczennica klasy VI – Aleksandra Postawa zajęła II miejsce , a miejsce III - uczeń klasy V- Jakub Koza. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim pozostałym uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów. ,,Czytać każdy może!”-bo to przyjemność, wyzwanie i obowiązek, ale przede wszystkim klucz do bogatego świata wiedzy, wspaniałej wyobraźni oraz wielkiej wspólnoty ludzkiej, którą łączy magia liter.
LIST DO OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
27.02.2019„Gdy Ojciec Święty Jan Paweł II żył jeszcze na ziemi, na jego adres przychodziło mnóstwo listów z prośbą o modlitwę. Papież, choć nie mógł wszystkich przeczytać, modlił się w intencji wszystkich polecanych spraw. Dziś Jan Paweł II jest już w niebie i każdy list może otworzyć, każdą sprawę może przedstawić Panu Bogu.”
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI, W NASZEJ SZKOLE ODBYŁ SIĘ KONKURS W KTÓRYM ZAPROSILIŚMY UCZNIÓW Z NASZEJ GMINY DO PISANIA LISTU DO OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II NA JEGO NOWY ADRES.
Oto wybrane fragmenty listów:
„Dzisiaj żyję w wolnym i pięknym kraju jakim jest Polska. Tą wolność zawdzięczam bohaterom,
którzy o Nią walczyli oraz Tobie Ojcze Święty za nieustanne wsparcie modlitwą. W czasach trudnych dla Naszej Ojczyzny byłeś zawsze z nami o czym świadczą słowa wypowiedziane w Warszawie w 1979 roku „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”
Podziwiam Cię, Ojcze Święty za nieustanne wsparcie i dobroć jaką obdarzałeś nas i Nasz Kraj. Miałeś nadzieję, że Polska będzie wolnym krajem i tak też się stało. Wiem, że Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, dlatego trzeba ją wspierać każdego dnia modlitwą, bo tylko tak moje pokolenie może wpłynąć na to, aby bolesna historia Polski się nie powtórzyła.
Twoje słowa są dla nas przykładem jak mamy szanować Ojczyznę.
„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”
Twoja nauka jest dla nas drogowskazem jak mamy postępować by uchronić Polskę od nieszczęść „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniła je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.” „
Oliwia
Lgota Mała
„Prosimy Cię, Ojcze Święty Janie Pawle II o opiekę nad naszą Ojczyzną.
Jak wołałeś w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski. „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!” Pragnę by nasza Ojczyzna była odnowiona duchowo i by ludzie żyli szczęśliwi, nie kłócili się, nie było wojen. Każdy z nas mógł mieć prawdziwego przyjaciela takiego jakim Ty jesteś Ojcze Św.
i byłeś dla nas.”
Karolina
Widzów
„Pragnę zwrócić się do Ciebie, Ojcze Święty Janie Pawle II, aby przypomnieć Ci Twoją pierwszą homilię, którą wygłosiłeś 2 czerwca 1979r. w Warszawie na placu Zwycięstwa. Pragnąłeś wtedy, wyśpiewać z ludźmi pieśń dziękczynienia dla opatrzności, która pozwoliła Ci stanąć w tym miejscu.”
Karolina
Lgota Mała
„Słyszałam o Tobie dużo dobrego i o tym jak kochałeś każdego człowieka oraz naszą Ojczyznę. Kiedyś jak już dorosnę, chciałabym choć trochę być taka jak Ty!! Wiem, że Twoja obecność na ziemi była darem od Boga i zachętą do nawrócenia. Proszę Cię o modlitwę za mnie oraz za naszą Ojczyznę w 100-lecie odzyskania niepodległości, aby zgodnie z Twoimi słowami zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze ziemi.”
Iga 8lat
Lgota Mała
„Pisząc ten list wiem, że Ciebie nie ma wśród nas. Nie znałam Cię bo jak odszedłeś do Nieba nie było mnie jeszcze na świecie, ale moi rodzice i dziadkowie opowiadali mi jakim byłeś wielkim człowiekiem.
Chociaż wiem, że tego listu nie mogę zaadresować na konkretny adres to wierzę, że będziesz znał jego treść. Dlatego chcę gorąco Ci podziękować za całe dobro jakie zrobiłeś dla mojej ojczyzny Polski w czasie swojego pontyfikatu. Podziwiam Cię za Twoją troskę i Twój dar rozmowy z Bogiem, o Twoją pokorę i skromność.”
Aleksandra 8lat
Widzów
„Piszę do Ciebie, ponieważ niedawno oglądałem film o Twojej pielgrzymce do Polski w 1979r.
Na filmie widziałem, że po wyjściu z samolotu ucałowałeś ziemię. Jest to dla mnie znak, że wszyscy powinniśmy kochać naszą Ojczyznę.
Chciałbym prosić Cię, byś w niebie modlił się za naszą Ojczyznę. Obiecuję Ci, że ja również będę się za nią modlił.”
Rafał 8 lat
Lgota Mała
„Chciałabym aby wszystkie dzieci były szczęśliwe. Martwią mnie wojny, o których słyszę w wieczornych wiadomościach, gdy mama z tatą zasiadają przed telewizorem. Proszę Ojcze Święty o wstawienie się za Nasz Kraj, byśmy wszyscy żyli w zdrowiu i zgodzie. Jesteś dla nas najlepszym przykładem jak okazywać miłość swoim bliskim. Jestem dumna, że jestem Polką i urodziłam się w kraju, w którym również Ty się urodziłeś. Pragnę postępować podobnie jak Ty Ojcze!”
Lenka 8 lat
Lgota Mała
„Piszę do Ciebie bo chciałbym Ci powiedzieć, że jesteś dla mnie wzorem do naśladowania. Chciałbym moje życie przeżyć, podobnie jak Ty. Moi rodzice i nauczyciele dużo opowiadali mi o Twoim życiu.
O tym jak uwielbiałeś chodzić po górach, jak kochałeś spotykać się z ludźmi z różnych stron świata. Chciałbym podobnie jak Ty spotykać ciekawych ludzi. Dzisiejsze czasy jednak nie sprzyjają takim spotkaniom, ponieważ dużo czasu spędzamy przed telewizorem i komputerem. Proszę Cię abyś
wyprosił u Boga pokój na całym świecie , a szczególnie w Naszej Ojczyźnie.”
Mikołaj 8 lat
Widzów
„Byłeś człowiekiem, a zostałeś świętym. Zawsze modliłeś się o pokój na świecie. Proszę Cię opiekuj się naszą Ojczyzną.”
Filip 8 lat
Widzów
„Jestem jeszcze małym chłopcem, ale uczono mnie, jakim byłeś człowiekiem, nauczono mnie kochać
Cię i szanować. Jak dobry pasterz prowadziłeś cały świat drogą pokoju. Kochałeś wszystkich i uczyłeś nas kochać bliźniego. Wiem, że cierpiałeś z bólu z powodu swojej choroby, a mimo to przemawiałeś
do nas „Kochajcie się i radujcie.” Jest mi smutno z powodu Twojego odejścia, ale wierzę,
że teraz jesteś uśmiechnięty, szczęśliwy i zdrowy.”
Dawid 8 lat
Widzów
„Kochany Ojcze Święty, piszę ten list bo, chcę Ci podziękować za całe dobro, jakie uczyniłeś dla świata i dla Polski. Dawno temu, kiedy nie było mnie jeszcze na świecie, powołano Cię do Piotrowej Stolicy, abyś był głową Kościoła Chrystusowego na Ziemi. Z daleka od Ziemi ojczystej głosiłeś naukę i byłeś drogowskazem dla wielu ludzi, nie tylko Polaków, poprzez pielgrzymowanie po świecie mogło poznać Cię i pokochać wielu ludzi, dla których byłeś kimś wyjątkowym. Podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, dziękowałeś na Placu Zwycięstwa w Warszawie pieśnią dziękczynienia, za to, że mogłeś być wśród rodaków w tak ważnych dniach obchodów rocznicy Tysiąclecia Chrztu Polski. Dałeś wskazówki, jak żyć krocząc śladami Chrystusa w życiu.
Dziękuję Ci Ojcze święty za to, że opiekujesz się z nieba moją rodziną i krajem , w którym mieszkam i mogę spokojnie przespać noc i rano obudzić się w wolnym kraju, gdzie nie ma wystrzałów, lęku i płaczu niewinnych dzieci.”
Dominika 8 lat
Lgota Mała
„W tym roku 19 maja przystąpię do Pierwszej Komunii Świętej. Pan Jezus przyjdzie do mojego serca,
by w nim zamieszkać. Proszę Cię, abyś modlił się za mnie i wszystkie dzieci, żebyśmy pamiętały, że Pan Jezus zawsze nas kocha i pragnie, żebyśmy kochały Go z serca całego i wszystkich sił. Obiecuje Ci mieć dobre i czyste serce, nie czynić złego i zawsze kochać Pana Jezusa.”
Amelka 9 lat
Lgota Mała
„Dziękuję Ci za to, że zawsze modliłeś się za Polskę. Teraz w Stulecie Odzyskania Niepodległości, chcę Ciebie Ojcze Święty prosić, abyś opiekował się z Nieba całą Naszą Ojczyzną. Miej w opiece nasze rodziny i ochraniaj od grzechów i nieszczęść.”
Ania 7 lat
Teklinów
„Z wielkim zainteresowaniem wysłuchałem od rodziców i dziadków wspomnień i ciekawostek z Twojego życia. Byłeś zwyczajnym skromnym człowiekiem. Lubiłeś jeździć na nartach, górskie wędrówki i spływy kajakowe. Znałeś dużo języków obcych. Potrafiłeś swą dobrocią, miłością, słowami otuchy zjednać ludzi na całym świecie. Pielgrzymując do Polski - swej ojczyzny, zawsze na powitanie klękałeś i całowałeś ziemię, witając się w ten sposób z naszą ojczyzną.
Dziękuje Ci Ojcze Święty za Polskę, za wyzwoloną z niewoli Polskę. Za Twoim posłannictwem proszę Cię Ojcze Święty o pokój w ojczyźnie i na całym świecie. Uchowaj nas od wojen i głodu. Spraw abyśmy żyli w zgodzie i przyjaźni.”
Mikołaj 8 lat
Widzów
„Z opowieści rodziców dowiedziałem się, że Byłeś szczególnie ważną osobą dla wszystkich Polaków. Babcia opowiadała mi różne historyjki związane z Tobą. Mówiła, że kochałeś wycieczki górskie. Ja też bardzo lubię spacerować po górskich szlakach. Ojcze chcę Cię prosić o modlitwę za całą Naszą Ojczyznę.”
Mateusz 8 lat
Widzów
„Piszę do Ciebie jako mały Polak i jako mały uczeń do Wielkiego Nauczyciela. Modlę się, aby ludzie na świecie potrafili otworzyć swe serca na prawdę i miłość, na nadzieję jaką Ty kazałeś okazywać dobroć, wprowadzać ład i spokój do naszych serc i pokładać ufność w Panu. Ojcze Święty tak pusto bez Ciebie i źle. Dziękuje za wszystko i pójdę Twoją drogą”
Oskar 8lat
Widzów
„Piszę ten list do Ciebie, po to aby podziękować Ci za to co za życia zrobiłeś dla całego świata. Rodzice opowiedzieli mi o tym, że kochałeś dzieci i dążyłeś do pokoju na całym świecie.”
Karolina 8 lat
Widzówek
„Chciałabym Ci za wszystko co robiłeś w trakcie trwania Twojego pontyfikatu podziękować.
Żałuję, że od nas odszedłeś i mam nadzieję, że jest Ci dobrze w Niebie.”
Patrycja 8 lat
Widzówek
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
05.03.2019,,A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać języka swego hańbą oczywistą.’’
F. H. DmowskiDrodzy uczniowie !
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień wyjątkowy i ważny, ponieważ upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1952 roku, które rozegrały się w Bangladeszu, gdzie podczas protestów w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów. Poświęcenie młodych ludzi stało się inspiracją do ustanowienia dnia, który ma przypominać, jak wielkim skarbem jest język ojczysty. Polacy wielokrotnie stawali w obronie Ojczyzny i języka ojczystego, którym teraz możemy mówić z dumą i bez przeszkód.
W naszej szkole obchody tego święta są przewidziane w dniach 25.02.19-01.03.19 r.
Planowane są następujące działania:1.Konkurs na plakat pod hasłem - ,, Stop wulgaryzmom’’.
2.Konkurs na rymowankę zachęcającą do używania pięknej polszczyzny.
3. Konkurs Ładnego Pisania o Złoty Długopis.
4.,,Sztafeta ortograficzna, czyli biegane dyktando”.
5.,,Zlituj się - popraw błędy”, czyli neonowe Schody Językowe.
6. Konkurs Pięknego Czytania.
7. Konkurs na ilustrację do utworu poetyckiego - klasy I-II.
8.Konkurs Nan najlepsze przebranie za bohatera literackiego.
9.Zakończenie - rozdanie nagród.
Konkursy będą odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI, klasy VII, VIII oraz III gimnazjum.
Celem akcji jest uświadomienie dzieciom i młodzieży konieczności pielęgnowania mowy ojczystej.
Archiwum Aktualności