Pragniemy poinformować, iż nasza Szkoła bierze udział w projekcie ,,Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje...".
Z tej okazji w imieniu dzieci, uczniów i nauczycieli szkoły w Widzowie Pani Anita Galkowska-Galas dokonała pamiątkowego wpisu do kroniki, którą możemy oglądać na poniższych zdjęciach.
Życzenia na 100 lat Niepodległej Polski
22.10.2018
GARNEK NIEZAPOMINAJKA
26.10.201830 września klasy I, II i IV wzięły udział w warsztatach ekologicznych w Gospodarstwie Agroturystycznym Niezapominajka w Garnku. Dzieci miały okazję poznać w jaki sposób tłoczy się olej na zimno. Poznały różne rodzaje roślin oleistych oraz widziały jak pozyskuje się olej słonecznikowy.
Uczniowie zwiedzili także mini zoo i poznali jego mieszkańców. Na wszystkich uczestników warsztatów czekał poczęstunek. Resztę pobytu dzieci spędziły na swobodnych zabawach na dmuchańcu i placu zabaw. Bardzo dziękujemy Państwu Ślęzak za zaproszenie do swojego gospodarstwa. Na pewno NIEzapomnimy na długo tego pobytu.
Galeria zdjęć: Niezapominajka
DZIEŃ PATRONA
17.10.201822 października 2018r. (poniedziałek)
będziemy w naszej szkole świętować
DZIEŃ PATRONA
według następującego harmonogramu:Godzina 8:00 - Msza Święta w Kościele parafialnym w Widzowie
Około 9:15 uroczystość pasowania uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w sali OSP w Widzowie
Wyjazd wszystkich uczniów do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
W Dniu Patrona wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy!
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU ZBIÓRKI MAKULATURY
19.10.2018WYNIKI GMINNEGO KONKURSU
ZBIÓRKI MAKULATURY
ETAP SZKOLNY
I miejsce (1380,80kg) – Klasa I
II miejsce (954,80kg) – Klasa IV
III miejsce (680,30kg)- Klasa VIII
IV miejsce (661kg) – Klasa V
V miejsce (593kg)- Klasa VII
VI miejsce (144,20kg) – Klasa IIIG
VII miejsce (132,40kg) – Klasa VI
VIII miejsce (73,40kg) – Klasa II
Razem – 4,619,90kg
(Przekroczyliśmy zeszłoroczną wagę!!!)
DZIĘKUJĘ BARDZO
Aneta Musiał
40-lecie Pontyfikatu Świętego Jana Pawła II
17.10.2018
Jest 16 października 1978 roku, godzina 18:18. Z komina nad Kaplicą Sykstyńską pojawia się biały dym. Mamy Papieża!Taką nowiną, która 40 lat temu radośnie obiegła cały świat, rozpoczęliśmy uroczysty apel poświęcony pamięci Świętego Jana Pawła II. Cała społeczność uczniowska zebrała się w szkolnym holu, aby oddać hołd temu wielkiemu Polakowi, niezwykłemu człowiekowi w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. Na sam koniec wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy pieśń ,,Barka". Ta krótka uroczystość była nie tylko wspomnieniem papieża Polaka, ale również podziękowaniem za jego życie, posługę, naukę i słowa skierowane do nas.
Zdjęcia: 40-lecie Pontyfikatu Świętego Jana Pawła II
„Żonkilowe Pola Nadziei”
17.10.2018Nasza szkoła tradycyjnie jak co roku bierze udział w konkursie „Żonkilowe Pola Nadziei” na najpiękniejszą rabatkę żonkilową. Konkurs, organizowany przez Hospicjum Częstochowskie, ma na celu uwrażliwić dzieci i młodzież na pomoc drugiemu człowiekowi.
Jego pierwszy etap odbywa się jesienią, kiedy to na znak solidarności z osobami objętymi opieką hospicyjną, sadzimy żonkile. Druga część ma miejsce wiosną, gdy kwitną żonkile, przypominając o akcji na rzecz osób cierpiących, oczekujących naszej pomocy, wsparcia i nadziei. Pomagając chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.
Uczniowie, składając dobrowolne opłaty za cebulki, tworzą na terenie przyszklonym rabatkę z zakupionych żonkili. Udokumentowane działanie uczniów (fotografie) przesyła się wiosną do organizatora konkursu.
Opiekun akcji:
Agnieszka Dróżdż
APEL O WSPARCIE DLA DZIECI Z POLSKICH SZKÓŁ NA KRESACH
19.10.2018Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie włącza się do akcji charytatywnej organizowanej pod hasłem: 100 – lecie Niepodległości – Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach. Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Patriotyczne ,,Kresy” w Częstochowie, a koordynacją działań zajmuje się Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatura w Częstochowie.
Przygotowane przez nas paczki zostaną przekazane przez organizatorów dzieciom, które są uczniami polskich szkół na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Do 14 listopada będziemy zbierać słodycze, maskotki oraz przybory szkolne. Każda pomoc się liczy. Prosimy rodziców o zrozumienie i aktywne włączenie się do akcji, która dla dzieci i młodzieży jest lekcją szacunku, przyjaźni i empatii wobec drugiego człowieka.
II Szkolny Turniej Tabliczki Mnożenia
17.10.201828 września w naszej szkole odbył się II SZKOLNY TURNIEJ TABLICZKI MNOŻENIA. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie z klas IV- VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klasy III Gimnazjum.
Najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce
Kinga Drogosz (uczennica klasy VI)II miejsce
Jakub Łapeta (uczeń klasy VII)III miejsce
Mateusz Czopik (uczeń klasy VIII)
Wszystkim uczniom gratulujemy otrzymanych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
12.10.2018Jan Paweł II do nauczycieli, wychowawców, katechetów:
(…)Drodzy nauczyciele i wychowawcy, z uznaniem pragnę podkreślić trud, jaki wkładacie w wychowanie młodego pokolenia. Serdecznie wam dziękuję za tę szczególnie ważną i trudną pracę. Dziękuję za waszą służbę Ojczyźnie. Sam mam osobisty dług wdzięczności wobec polskiej szkoły, wobec nauczycieli i wychowawców, których pamiętam do dzisiaj i modlę się za nich codziennie. To, co otrzymałem w latach szkolnych, do dzisiaj owocuje w moim życiu(...)
Również uczniowie kierują w tym dniu słowa do nauczycieli: Przejdź do strony
VI Dyktando niepodległościowe ,,Po polsku o historii"
14.10.2018Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii VI Dyktando niepodległościowe ,,Po polsku o historii".
Igrzyska Młodzieży Szkolnej Powiatu Częstochowskiego w Szachach
17.10.201801 października 2018 roku nasi uczniowie brali udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Powiatu Częstochowskiego w Szachach. Rozegrano te zawody tak samo jak w ostatnich latach w Konopiskach. Organizatorami był PSZS i Szkoła Podstawowa w Konopiskach. Impreza była dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie. W tej kategorii mogły grać drużyny złożone z uczniów urodzonych w latach 2003 – 2005. Drużyna składała się z 4 uczniów w tym obowiązkowo musiała grać przynajmniej jedna dziewczyna, czyli były to tak zwane szachy koedukacyjne. Uczniowie przez całe zawody grali na tych samych szachownicach, tzn. nie można było zmieniać kolejności uczniów ustalonych na początku gry. Podczas rozgrywek obowiązywał system szwajcarski kontrolowany zgodnie z obowiązującymi przepisami PZSach. Zawody rozegrano na dystansie 7 rund po 10 – 20 minut na zawodnika. O miejscu drużyn decydowały tzw. punkty duże (meczowe, 2, 1, 0), suma punktów zdobytych przez zawodników (1, 0.5, 0), wynik bezpośredniego spotkania, lepszy wynik na pierwszej szachownicy lub na kolejnych, dodatkowy mecz. Nasza drużyna zajęła 4 miejsce ustępując drużynie znajdującej się na trzecim miejscu tylko o jeden punkt. Na pierwszej szachownicy Jakub Krok zdobył III miejsce, podobnie Mateusz Czopik grając na drugiej szachownicy. W zawodach udział wzięło 7 drużyn. Gratulujemy wszystkim zawodnikom.
VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
17.10.2018Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 28 września 2018 r.
Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości.Program:
27.09.2018. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - podczas szkolnych przerw
* Uczeń losował zestaw z 5 przypadkami mnożenia.
* Jeżeli uczeń podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał naklejkę
* W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin był niezdany. Egzamin uczniowie mogli zdawać na każdej przerwie
28.09.2018. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
* uczniowie indywidualnie rozwiązywali przez 2 minuty losowe przykłady z tabliczki mnożenia, osoba z najwyższą liczbą poprawnie rozwiązanych przykładów zostanie zwycięzcą (rozdanie nagród i szczegółowe wyniki już wkrótce)
Dziękujemy wszystkich uczniom za aktywne uczestnictwo w akcji!
Zapraszamy do oglądania zdjęć: VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
,,Po polsku o historii”
08.10.2018We wtorek 9 października o godz. 13.00 uczniowie naszej szkoły wezmą udział w VI Dyktandzie Niepodległościowym ,,Po polsku o historii” , organizowanym przez Fundację ,,Zawsze warto” i Stowarzyszenie Polonistów. W tym samym czasie napiszą je dzieci oraz młodzież szkół 6 województw: małopolskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego .
Organizatorom bardzo zależy na tym, aby emocje, które będą towarzyszyły wszystkim zaangażowanym w dyktando Niepodległościowe były swego rodzaju żywą lekcją patriotyzmu. Wspólne wczytywanie się w teksty, poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym, stanie się okazją do refleksji nad językiem polskim. Pisanie dyktanda to udział w święcie historii i języka ojczystego oraz propozycja szlachetnego współzawodnictwa.W roku szkolnym 2018/2019 dyktando będzie się odbywać w trzech kategoriach wiekowych:
klasy IV – VI szkoły podstawowej, klasy VII- VIII szkoły podstawowej i gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Konkurs zostanie przeprowadzany w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Uczniowie rywalizują w ramach swojego województwa. Dziesięciu uczestników etapu wojewódzkiego, którzy uzyskali kolejne najwyższe miejsca po 20. laureacie, otrzyma dyplom wyróżnienia. Laureaci Konkursu otrzymają ponadto nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez Organizatorów.
Alkoholizm - o tym warto pisać i mówić!
14.10.2018
,,Są uśmiechy, które skrywają dramaty..”- to zdanie napisała pani Elżbieta Stępień- pisarka i poetka , pochodząca z Radomska, która 4. października odwiedziła Szkołę Podstawową im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie. Nasi uczniowie z klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum pod opieką pani Renaty Dryjki oraz pani Ewy Łęgowik wzięli udział w tym spotkaniu.Pisarka opowiadała o początkach swojej przygody z pisaniem, kiedy była uczennicą VII klasy i pisała ,,do szuflady”, a potem do czasopisma ,,Świat Młodych”, odnosząc pierwsze sukcesy. Zachęcała młodzież do rozwijania swoich literackich pasji. Na spotkanie przywiozła swoją ostatnią książkę pt. ,,Ta kobieta”. Główna bohaterka tej powieści ma na imię Amelia i żyje w trudnym związku z mężem, uzależnionym od alkoholu . Razem z dziećmi doświadcza z jego strony przemocy psychicznej i fizycznej. To historia oparta na faktach z życia samej pisarki, która trwała w takim toksycznym małżeństwie przez 19 lat, znosząc upokorzenia i tracąc poczucie własnej wartości. Lektura książki może stać się impulsem do zmian w życiu wszystkich , którzy zmagają się z problemem alkoholizmu w rodzinie. W trakcie spotkania można było kupić tę książkę z autografem pisarki. O swoim życiu oraz okolicznościach, które skłoniły ją do pisania, pani Elżbieta opowiadała w czasie telewizyjnych oraz radiowych wywiadów :
Powieść ,,Ta kobieta” bierze udział w konkursie ,,Najlepsza książka na jesień”, organizowanym na portalu www.granice.pl . Wszystkich, którym ta książka się spodobała, autorka prosi o głosowanie oraz zachęcenie do tego znajomych. Ważne terminy: w konkursie zagłosować można dwukrotnie:
-na książki, które powinny otrzymać nominację w dniach 28 wrzesnia-10 października 2018r.
- na tytuły, które powinny zwyciężyć w swoich kategoriach w okresie 11-21 października 2018r.
Strona konkursu: www.ksiazkanajesien.pl/glosowanie
Galeria zdjęć: Alkoholizm - o tym warto pisać i mówić!
Zbiórka makulatury
05.10.2018Ogłaszamy szkolną zbiórkę makulatury!
Zbiórka makulatury odbędzie się w środę 10 października 2018 roku.
Prosimy aby spakować makulaturę w związane sznurkiem paczki lub kartony. Jeżeli jest taka możliwość prosimy o zważenie paczki i opisanie jej - numer klasy i waga.
Dziękujemy!
Namalowali… i wygrali
24.09.2018Marzena Żurek, Mateusz Czopik, Kalina Stajszczak, Marcin Żurek - uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Widzowie wzięli udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu „Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę” realizowanym przez Goethe-Institut w Warszawie we współpracy z Wydawnictwem Klett. Zadanie konkursowe to plakat nawiązujący do tematu „Deutsch um uns herum”, czyli niemiecki wokół nas. Praca znalazła się w gronie zwycięzców, a nasi uczniowie wygrali dla szkoły bogaty pakiet materiałów do promocji i nauki języka niemieckiego. Są to; gry, domino, puzzle, memory, plakaty, książeczki gramatyczne i liczne propozycje zabaw. Ich trafne pomysły, ponadprzeciętne umiejętności plastyczne i wiedza przyczyniły się do wzbogacenia zaplecza dydaktycznego szkoły i do urozmaicenia kolejnych lekcji języka niemieckiego. -Serdeczne gratulacje dla Was, rozwijajcie w sobie otwartość na świat i dostrzegajcie, jak wiele w życiu codziennym otacza nas produktów właśnie made in Germany! Dziękuję Wam, Katarzyna Pochwat
II Szkolny Turniej Tabliczki Mnożenia
24.09.2018W piątek, 28 września, przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
W czwartek podczas wszystkich przerw na górnym holu odbędzie się ,,Rozgrzewka przed Turniejem Tabliczki Mnożenia". Komisje składające się z nauczyciela i uczniów z klasy III Gimnazjum będą egzaminować z tabliczki mnożenia.
Osoby, które bezbłędnie rozwiążą 5 przykładów w wyznaczonym czasie otrzymają tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Turniej Tabliczki Mnożenia, odbędzie się w piątek na czwartej godzinie lekcyjnej - klasy będą zapraszane do sali nr 1 w określonym porządku.
Życzymy miłej zabawy i liczymy na duże grono Ekspertów Tabliczki Mnożenia.
Skala ocen - przypominamy!
10.09.2018W szkole obowiązują jednakowe kryteria oceniania prac pisemnych dla każdego z przedmiotów.
O ocenie decyduje liczba uzyskanych punktów przeliczona na procenty zgodnie z poniższą tabelą.Źródło: Statut Szkoły Podstawowej w Widzowie
Archiwum Aktualności